Zavřít zprávu

Něco se pokazilo


Špatná odezva serveru. Zkuste obnovit stránku.

Materiály

Svršek, podšívka

Kůže

Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Používané materiály - hověziny, vepřovice, koziny, koniny, teletiny, reptilie Kůže je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

 • Hladká kůže

  Má jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován v matu nebo lesku.

 • Lakovaná kůže

  Kůže s hladkým a vysoce lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.

 • Nubuk

  Je kůže broušená po líci. Podkategorií je tzv. "psavý nubuk", který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním.

 • Velur (semiš)

  Je kůže broušená po rubu, vlas zůstává na povrchu, lidový název je semiš. Je méně náchylný na poškození než nubuk.

 • Spodková kůže

  Je druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.

 • Povrstvená kůže

  Povrstvená kůže je kůže, jejíž lícová vrstva je opatřena tenkým, např. polyuretanovým nánosem. Tím je dosaženo zvýšené životnosti a snazší údržby materiálu, používá se např. pro sportovní obuv.

Není dokonalejší materiál pro boty, než je kůže.

Kůži lze natáhnout a tvarovat, aby dobře padla. Zároveň si však udržuje tvar, prodyšnost a své další charakteristické vlastnosti.
Baťa je jedním z největších světových prodejců kožené obuvi a o kůži ví opravdu hodně, kožené boty dělá už více než 110 let!
Baťa si pečlivě vybírá jen tu nejlepší, nejkvalitnější kůži a navíc ji ještě dále podrobuje testům a kvalitativním zkouškám. Proto takové výrobky nosí pečeť BATA WORLD QUALITY LEATHER.

  BATA WORLD QUALITY LEATHER

Další materiály

 • Syntetické materiály

  PVC, PU, pryž - plasty, koženky, poromery - tyto materiály svým vzhledem často připomínají kůže, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní - prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost. Je vhodné je kombinovat s prodyšnými podšívkami, novými, rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU. Nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě. Vedle již zmíněných vlastností, které jsou přínosem pro vzhled obuvi, je dalším jednoznačným argumentem pro jejich používání nízká cena.

 • Textilní materiály

  Tkané, netkané - používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Nejaktuálnějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení. Tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost.

 • Poromery

  Jsou syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním. Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.

 • Pryž

  Mají obdobné vlastnosti jako plastové materiály, používají se na speciální pracovní ochrannou obuv.

 • Kombinované materiály

  Používají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.

 • Vodonepropustná membrána

  Tento speciální materiál zajišťuje vodonepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX). Používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv.

Podešve

Podešve jsou nejvíce namáhavé spodkové dílce, které přichází do styku s povrchem, po kterém se pohybujeme. Mají chránit nohu před chladem, horkem, nerovností terénu, před ostrými předměty apod. Druhy podešví:

 • Usňová

  Její typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí), zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků. Je vhodná jako obuv taneční, manažerská. Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava. Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části.

 • Pryžová

  Je pružná, vhodná do každého počasí, snadno se udržuje. Nejlehčí forma - Styropor - použití u domácí obuvi.

 • Syntetická

  Je pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.

Výrobní způsob

Způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem, výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi.

 • Obuv lepená

  Nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).

 • Obuv flexiblová

  Obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná tím, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku. Proto je tato obuv určena především do suchého prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi.

 • Obuv s přímo tvářeným spodkem

  Spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Takto je vyráběna především obuv sportovní a obuv pro volný čas. Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem.

 • Obuv rámová

  Spojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo přišitím k ošívacímu rámu. Spojení svršku a spodku obuvi tímto způsobem je velmi pevné a odolné.

Načítání...

Odeslali jsme nové heslo na Váš e-mail.

Pokračujte na přihlášení

Ztratil jste heslo?

Je snadné ztratit přehled o vašich přístupových údajích. Chceme vám proto pomoci s jednoduchou obnovou hesla.

Pokud potřebujete poradit, kontaktujte nás na e-mailu kontakt@bata.cz nebo na telefonu +420577685277

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Pokud potřebujete poradit, kontaktujte nás na e-mailu kontakt@bata.cz nebo na telefonu +420577685277

Byli jste úspěšně přihlášeni jako

Načítání...

Děkujeme, že jste se k nám přidali

Stačí pouze zkontrolovat Váš e-mail a potvrdit přihlášení k odběru. Již brzy se můžete těšit na novinky od Bati. Bereme spam hodně vážně, chceme proto mít jistotu, že je všechno správně.