Zavřít zprávu

Něco se pokazilo


Špatná odezva serveru. Zkuste obnovit stránku.

Péče o obuv

Správnou péčí prodloužíte život své obuvi

Šířit obecné povědomí o správném ošetřování obuvi patří mezi základní priority naší společnosti. V současné době se používá velké množství materiálů, od mnoha druhů úsní, až po materiály syntetické a textil. Základní znalosti o použitých materiálech, spolu se správným ošetřováním a pečlivou údržbou, prodlužují životnost Vaší obuvi.

Stačí málo a vaše obuv bude sloužit mnohem déle a stále ve vysoké kvalitě.

Obecné zásady péče o obuv

 • Obuv před prvním použití naimpregnujte alespoň ve třech tenkých vrstvách (při silné vrstvě hrozí promáčení a poškození vrchového materiálu.
 • Další aplikaci provádějte v závislosti na počasí a intenzitě nošení obuvi. Po nějakém čase užívání je potřeba obuv vyživit krémem.
 • Obuv je nutné po každém použití nechat důkladně vyschnout a vyvětrat s vyjmutou vkládací stélkou. I po krátkém použití dochází ke zvlhnutí vnitřku obuvi vlivem pocení nohou. Toto prostředí je pak příhodné pro tvorbu bakterií a mykóz.
 • Po vyzutí obuv napněte na napínáky odpovídající velikosti, aby si udržela stávající tvar.
 • Používání nedostatečně vysušené obuvi způsobuje její nadměrné opotřebení (zvláště vnitřního vybavení obuvi).
 • Při provlhnutí obuvi může vnitřní vybavení zapouštět barvu.
 • Střídejte často a pravidelně obuv, zejména v deštivém počasí (nedoporučujeme používat každodenně stejnou obuv). Prodloužíte tím její životnost.
 • Promáčenou obuv vycpěte novinami a postupně sušte mimo přímý dosah zdroje tepla.
 • Syté a pastelové barvy vrchových materiálů mohou v průběhu užívání zřetelně zesvětlat. Pravidelnou údržbou speciálním impregnačním přípravkem nebo krémem lze barevnou změnu zmírnit.
 • Obuv vyrobenou ze syntetických materiálů stačí otřít vlhkým hadrem, zbavit nečistot a přeleštit houbičkou, není nutné ji krémovat. Je třeba si však uvědomit, že syntetické materiály nedosahují takových vlastností jako prodyšná, kvalitní useň.
 • Textilní ani jinou obuv zásadně nedoporučujeme prát v pračce nebo čistit za použití saponátových prostředků.
 • Včasnou základní údržbou nebo výměnou opotřebovaných patníků, podešví (příp. podrážek), vkládacích či vlepovacích stélek nebo šněrovadel zabráníte poškození dalších součástí vaší obuvi.
 • Usňová obuv i obuv z broušených usní a textilu není v žádném případě neomezeně odolná proti vlhkosti – vhodnou impregnací zvyšujeme její odolnost proti vnější vlhkosti (déšť, sníh), ale i proti znečištění; jediným druhem obuvi, který odolává působení vody bez negativních změn, je obuv celoplastová nebo celopryžová.
 • Velmi negativní vliv má na vzhled obuvi působení posypových materiálů, kterými se v zimním období ošetřují komunikace. Agresivní chemické látky obsažené v posypech narušují strukturu materiálů, způsobují zbobtnání a výskyt charakteristických světlých skvrn. Snažte se omezit působení těchto látek na obuv. Obuv po použití otřete od zbytků sněhu či vlhkosti. Obuv pravidelně ošetřujte; správně ošetřená obuv lépe odolává těmto negativním vlivům.
 • Některé materiály se nesmí krémovat, kartáčovat, leštit ani jinak čistit. Tyto materiály nazýváme ostatní usně. Jsou to usně s různou povrchovou úpravou a během nošení mění svůj vzhled (např. z vrchového materiálu se během nošení stírá barva a pod ní vystupuje jiná barva). Tento efekt je cílený a v souladu s módními trendy dnešní doby. Na tyto materiály se doporučuje impregnace s obsahem tuku, která obuv ochrání před vlhkostí a nečistotou a tuk obuv částečně vyživí a osvěží její barvený odstín.

Dále můžete pokračovat na:

Načítání...

Odeslali jsme nové heslo na Váš e-mail.

Pokračujte na přihlášení

Ztratil jste heslo?

Je snadné ztratit přehled o vašich přístupových údajích. Chceme vám proto pomoci s jednoduchou obnovou hesla.

Pokud potřebujete poradit, kontaktujte nás na e-mailu kontakt@bata.cz nebo na telefonu +420577685277

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?

Pokud potřebujete poradit, kontaktujte nás na e-mailu kontakt@bata.cz nebo na telefonu +420577685277

Byli jste úspěšně přihlášeni jako

Načítání...

Děkujeme, že jste se k nám přidali

Stačí pouze zkontrolovat Váš e-mail a potvrdit přihlášení k odběru. Již brzy se můžete těšit na novinky od Bati. Bereme spam hodně vážně, chceme proto mít jistotu, že je všechno správně.